3,5 (Üç Buçuk)

3,5 (üç buçuk)

Merhabalar arkadaşlar, yazımda sizlere bir halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü öğrencisi için “3,5” rakamının ne anlama geldiğini anlatacağım.

Nedir 3,5?

1-) 3,5 gerçek anlamıyla rakam olarak üçün biraz fazlası ya da dörde yarım kalayı anlatır bize. Hani pazardan, manavdan sebze alırız da,

  • “Şuradan 3 kilo patates tartar mısın?”

Karşı taraf (pazarcı ya da manav).

  • “Ağabey üç buçuk geldi. Olsun mu?”

Dediğindeki üç buçuktur bu.

2-) Öte yandan birde korku anlamına gelen, arkadaşlar arasında da sıkça kullanılan, “korkudan 3,5 atmak” vardır. Her hangi bir olay karşısındaki korku durumumuzun rakamsal sonucudur bu.

Bizi ilgilendiren kısmına gelince, bildiğimiz üzere fakülte eğitimi en az 4 yıldır. Her yıl iki dönemden oluşmaktadır. Dönemler 1 yılı ikiye böldüğü içinde ben dönemleri buçuk yani yarım olarak değerlendiriyorum.

Hemen toparlıyorum. 3,5 ile ne alakası var diyenleri ve sol kulağımı kaşındıranları bu satırda hisseder gibi oluyorum. Ama sabır. Her yarım ya da buçuk diye değerlendirdiğim dönemleri toplayıp tastamam yarımlardan 3,5’a geldiğimiz zaman 4. Sınıfın son dönemine denk gelmektedir. Bakınız işte biz burada 3,5’u genel hatlarıyla ele alıyoruz ki 1. ve 2.  tanımdaki anlamları bir arada kullanabiliyoruz. Size bir cümle örnek vereceğim tabi öznesine yüklemine bakmak için değil bir bakalım ne manalar çıkıyor.

“ Koskoca 3,5 yıl nasılda boş geçti.” Manası nasıl da derin öyle değil mi? Biraz yüzeysel bakınca sadece boş geçen bir 3,5 yıldan bahsediliyor gibi. Ancak işin aslı öyle değil bu cümlenin arkasında derinlerinde bir aile, akrabalar, arkadaşlar, sınıf arkadaşları hatta bütün yaşadığınız çevre bile olabilir. Ne demek istediğimi nasıl da anladınız.

İşte buraya kadarı bizi ilgilendiren rakam olan yani tanım 1.’ deki üç buçuktu. “nasılda boş geçti.” en acı kısım ve en kapsamlı kısım işte o aileyi, akrabayı ve yakın çevreyi içine alan kısım 2. tanımdaki üç buçuk burası. Ben şu an tam bu dönemi yaşıyorum. Bizzat olarak içindeyim. Okula ilk geldiğim yarım dönem tanışma, ikinci yarım dönem arkadaşlıkların pekişmesi, bir sonraki ortamı çevreyi araştırma, gezmeler tozmalar Ayşeler, Buğralar derken 7. dönemi bitirip yani 3,5’u tamamladığım dönem. Dönemlerin detaylarını vermiyorum versem de görüldüğü üzere hep boş şeyler.

Eeee daha sonra dediğinizi duyar gibiyim o zaman bir sonraki yazıyı bekleyin. Bizi tıklamaktan vazgeçmeyin. 3,5 ta kalmanız dileğiyle…

 
Devamını oku:
Harriet-PR-beginners-tips-pic
Evet Hepimiz Geleceğin İşsizleriyiz!

Aslında genel olarak Halkla İlişkiler baştan sona bir girişimcilik örneğidir. Hepimiz bu bölümü seçtiğimizde çevremizde bazı kalıplaşmış sorulara maruz kaldık;...

Kapat