hashtag

Doğru Hashtag Kullanımı!

hashtag1

Sosyal medyanın bir parçası olan ve olmaya da devam edecek olan Hashtag’ler yani etiketler Instagram ve Twitter’da yaptığınız paylaşımların ilgili başlıklar altına girmesini sağlayan ve doğru kullanıcılara ulaşarak hedef kitlenizin büyümesine yardımcı olan önemli bir parçadır. Sosyal medyada gün geçtikçe sürekli üretilen ve tanıtılan içeriklerin sayısını düşündüğümüz zaman hashtag’lerin belli bir konuyla ilgili içerik aramak için çok basit ve işe yarar bir yol olduğunu görüyoruz.

Sosyal medyada hashtag kullanımı sayesinde gün içinde arkadaşlarınızdan, iş arkadaşlarınızdan ve takip ettiğiniz diğer kaynaklardan aldığınız binlerce bilgiyi süzgeçten geçirebilir ve  bunun yarı sıra takip etmek istediğiniz konu başlıklarını ve kişileri kolaylıkla bulabilirsiniz.

Doğru Hashtag kullanımının etkileri..

-Ana Hedef Kitlenize Ulaşmanızı Sağlar.

Eğer sosyal medyadaki mesajınız belli bir kitleye hitap ediyorsa, ilgili hedef kitleye ulaşabilmeniz için hashtag kullanımından daha iyi bir yöntem olamaz. Örneğin, yakın zamanda çıkmış olan bir kitaba ulaşmak isterseniz #kitabınismi hashtag’ini kullanabilirsiniz. Böylece paylaşımını yaptığınız kitap hakkında sosyal medya taraması yapan kişilerin sizi bulma oranı artacaktır.

-İnsanlar Hakkınızda Neler Düşünüyor?

Markanız ya da ürünlerinizle ilgili hashtag’leri takip ederek markanız hakkında neler düşünüldüğünü öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda  kullanılan hashtag’leri takip ederek hakkınızda yapılan yorumlara rahatlıkla ulaşıp  şikayet veya övgülere etkili ve hızlı bir biçimde yanıt vererek daha iyi bir müşteri hizmeti sunma şansına sahip olabilirsiniz.

-Sektörde Neler Oluyor ?

Yer aldığınız sektör içindeki gelişmelerden haberdar olmanızı sağlayan en etkili yöntem yine Hashtag’lerden geçiyor. Yapmanız gereken en kolay  şey bulunduğunuz sektördeki anahtar kelimelerin sosyal medya da taramasını yapmak olacaktır.

 

Ayrıca unutmadan bir ekleme daha yapalım, sırf hashtag kullanacağım diye yapılan yersiz ve yanlış hashtag kullanımlarından kesinlikle kaçının. Yanlış ve gereksiz hashtag kullanımı ilgili konuyla pasif ve yanlış hedef kitleye ulaşmanıza sebep olabilir. Sadece ilgilendiğiniz konuyla ilişkin anahtar kelimeleri hashtag’leyerek istenilen sonuçlara ulaşmanız oldukça mümkün 🙂4.10.1998 yılında dünyaya geldim. Kayseri ve İstanbul arasında git geller yaşayan eğitim hayatıma, Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünde devam etmekteyim. Fakültemizin öğrenci uygulama birimi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ajansı olan Dükkan'ın Sosyal Medya ve Kreatif Departmanı'da görev yapmaktayım.


Devamını oku:
google-zip
Google Nedir?

Google, “googol” sözcüğünün üzerinde oynanmasıyla ortaya çıkmıştır. Edward Kasner adındaki Amerikalı matematikçinin yeğeni Milton Sorotta tarafından üretilmiş olan “googol” sözcüğü...

Kapat