qeeerr

Karekod (QR Kod) Kullanımında Sıklıkla Yapılan Hatalar

Belki ahirette sorarlar diyerek gösterimden kalkmadan Cem YILMAZ’ın “Pek Yakında” filmine gittik. PR’ın ne demek olduğunu gayet güzel işlemişler filmde 🙂 Durun durun, niyetim Pek Yakında’nın eksisini artısını, iletişim ekseninde bilmem nesini veya PR bağlamında orasını burasını ortaya koymak değil. Hatta bu yazının “Pek Yakında” ile hiç alakası yok. Konu başlıkta belirttiğim gibi karekodların kullanımı ile alakalı. Ne alaka mı dediniz? Hacı sabır..

Film öncesi Kayseri Park AVM’de yemek yiyelim dedik hanımla, Bay Döner’i gözümüze kestirdik. Tek çeşit yemek yapan mekânların her şeyi yapan mekânlara oranla daha iyi olduklarına inanmışımdır. BayDöner bu konuda işini iyi yapıyor. Siparişlerimiz verdik, o arada benim gözüme servis kağıdındaki karekod çarptı. “Şube sayımızın kaça ulaştığını merak ediyorsanız aşağıdaki QR Kodu tarayın” tarzı bir açıklama da altında. Şube sayısını merak ettiğimden değil ama, karekodun nereye yönlendirdiğini merak ettiğimden Qr Barcode Scanner uygulaması ile karekodu taradım.

Büyük beklenti içine girmemiştim, tahminimde de yanılmadım: Karekod BayDöner’in kurumsal web sitesine yönlendiriyordu. Ama mobil web sitesine değil, masaüstü web sitesine.

Telefonda çıkan görüntü şu şekilde:

Screenshot_2014-11-19-10-41-32

 

Ne sağa gidiyor, ne sola, ne yukarı ne aşağı. Küçült, büyüt nafile. Şu artık kesin, masaüstüne göre hazırlanan Web siteleri malesef mobil araçlarda tam performansla çalışmıyor… Çalışmıyor… Çalışmıyor işte… En azından yeni teknolojik çözümler bulunana değin.

Karekod kullanan firmaların unuttuğu bir şey var. Bu karekod denilen cücük masaüstü bilgisayar ile taranmıyor. Siz de eğer hedef kitlenize bir karekod sunmuşsanız ve onun taranmasını istiyorsanız, hedef kitlenizin genellikle mobil telefonları veya tabletleri ile bu karekodu tarayacağını unutmamalısınız. Ve okuttuğu şeyi de bu cihazlarda açacağını. Hasbel kader bir şekilde sizin karekodunuzu tarama zahmetine girmiş tüketicinizi mobil uyumlu olmayan bir site veya bir içerik veya yüklenmesi uzun süren çok büyük ebatlı resim veya büyük megabaytlara sahip videolarla vs. kaçırmamalısınız.

Karekod’un kullanım alanlarına da çok dikkat etmek lazım. Bana en çok “La Havle” dedirten, havayolları şirketlerinin dergilerine verilen ilanlardaki karekodlardır. Tam sağ alt köşedeki karekod, belki ilanı daha zengin ve afilli göstermektedir ama uçarken, cep telefonum kapalı veya uçuş modunda iken o karekodu nasıl tarayabilirim?

Veya metrolardaki billboardlarda.. Yerin 2500 kilometre altında çeken bir cep telefonu Türkiye’ye geldi mi?

Aslında yol kenarlarındaki billboardlar da karekodlar için en olmayacak mecralardan biri. Arabayla seyir esnasındasınız ve oldu ya, gözünüze billboarddaki ilanda yer alan karekod ilişti. Şu senaryoya ne dersiniz:

-Aha karekod! Dur hemen cebi çıkarayım.. Niye bu cep telefonumu cebime koydum ki.. Neyse çıkardım. Tuş kilidini aç.. Tarama uygulaması nerede? Hımmm, kaydır, kaydır, kaydır, evet buldum. Uygulamayı aaaçç. Taramayı seç. Tamamdır, şimdi billboardı tarayabilirim. Billboard? Billboard nerede?

Billboard yok.. Billboard yok çünkü sen telefonu çıkarana kadar 250 metre geride kaldı.. Hem ilanı kaçırdın, hem kendini yordun, hem de trafikte 20 ayrı kaza tehlikesi atlattın.

Web sitelerine ve e-maillere karekod yerleştirmek de bambaşka bir ince zeka işi.. İtiraf ediyorum, bir dönem ben de bloğuma karekod koymuştum… Bazı haksız eleştiriler (!) gelince kaldırmak zorunda kaldım 🙂 O karekodda yönlendirilen adresin linkini direk vermek çok daha kolay ve iyi.

Mezar taşına karekod koyma fikrini ise kimin düşündüğünü çok merak ediyorum[1].

qr-code-on-tombstone

Karekodları mobil araçların kullanılamadığı, çekmediği, yetmediği mecralarda kullanmak çok akıl kârı değil. Peki karekodu hangi mecralarda kullanabiliriz? Mesela dergilerde, gazetelerde, broşürlerde, kartvizitler üzerinde, DVD’lerde, sinema-tiyatro-konser vs. çeşitli etkinlik afişlerinde, Starbucks bardaklarının üstünde, Amerikan servislerde, kısaca cep telefonlarımızı rahatlıkla kullanabileceğimiz ve zaman endişesi taşıtmayan tüm mecralar diye genellesek yanlış söylemiş olmayız herhalde.

ComScore’un 2011 yılı haziran ayında yapmış olduğu araştırma sonuçlarına göre 14 milyon kişi, çoğu dergilerden olmak üzere karekod taraması gerçekleştirmiş[2]. Chadwick Martin Bailey tarafından 2012 yılında A.B.D.’de yapılan bir araştırmaya göre de akıllı telefon kullanan Amerika’lıların yarısı en az bir defa karekod taraması yapmış. Bu kişilerin %18’i de karekodlar aracılığıyla alışveriş yapıp para bile harcamış[3]. Azbuz bir rakam değil ha ne dersiniz? O nedenle pazarlama veya iletişim kurma amaçlı olsun pek çok kişi ve kurum karekodları kullanmayı seviyor. Pek çok başarılı örnek de mevcut.

Benim favorim, 2012 yılında, Bank Asya 1.Lig’deki maçların birinde, Göztepe-Karşıyaka maçındaki uygulamadır. Göztepe’yi 1-0 mağlup eden Karşıyaka’nın taraftarlarının açmış olduğu pankart bence gelmiş geçmiş en kreatif karekod uygulamasıdır. Karekodun içeriğine katılmamakla birlikte karşı taraftarla iletişim kurmanın en kreatif yolunu bulan Karşıyaka taraftarının akıllara zarar bu çalışmasına şapka çıkartıyorum[4].

Karşıyaka-Göztepe Karekod

Diğer kreatif örnekler ve uygulama detayları için aşağıdaki adreslere göz atabilirsiniz:

http://webrazzi.com/2012/01/31/10-yaratici-qr-kod/

http://smartlifeblog.com/the-5-best-and-5-worst-uses-of-qr-codes/

http://www.ekaterinawalter.com/2013/08/10-creative-ways-to-use-qr-codes-for-marketing/

http://www.makeuseof.com/tag/8-really-geeky-but-creative-ways-to-use-qr-codes-at-home/

BayDöner’e tekrar dönecek olursam, servis kağıdına karekod uygulaması gayet yerinde bir taktik olmuş. Zira insanlar yemeklerini beklerken karekodu taramak isteyeceklerdir. Ama eksikleri mobil uyumlu web sitesi. Sosyal mecralarda her şeyi eksiksiz yapmak gerekiyor demek ki. BayDöner’in kısa zamanda bu problemi aşacağını düşünüyorum. Kendilerine durumu ileten bir tweet attım. Biraz gecikmeli de olsa cevap geldi:

capture-20141122-065008

Bazı firmalar gibi umursamazlık etmeyip cevap yazmış olması bende bu problemin çok uzun sürmeyeceği hissini uyandıran en büyük etmendi diyebilirim. Ama iskenderi hiç fena değil, Çubuk turşusunu da denemenizi tavsiye ederim… Unutmadan, CineMaximum ile de bir kampanya yapmışlar, yemek yiyenlere sinema bileti yarı fiyatına… Biz biletleri aldıktan sonra farkettik bu kampanyayı, Pek Yakında biletlerimiz pahalıya gelmiş. Hiç Kayseri’liye yakıştı mı bu?

KAYNAKLAR ve ALINTILAR

Sosyal Medyada Yapılan Müthiş İşler – Sosyal Medyada Yapılan Vasat İşler; Scott Stratten; MediaCat Yayınları; İstanbul 2012.

[1] http://smartlifeblog.com/the-5-best-and-5-worst-uses-of-qr-codes/

[2] http://www.comscore.com/Insights/Press-Releases/2011/8/14-Million-Americans-Scanned-QR-or-Bar-Codes-on-their-Mobile-Phones-in-June-2011

[3] http://royal.pingdom.com/2012/01/24/the-burger-and-the-qr-code-%E2%80%93-a-tale-of-lunch-and-disappointment/

 

[4] http://www.posta.com.tr/spor/HaberDetay/Tribunde_acilan_pankartlarda_cag_atladilar.htm?ArticleID=107203

 

 Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi. Dükkan'ın Genel Koordinatörü. Sosyal Medya ile bayağı ilgili. Doktora tezini bu konuda yazıyor. Ayrıca Klasik Türk Müziği ile ilgilenir. Ney üfler. Fotoğraf çekmeye gayret eder. Filtre kahve sever.


  • Pingback: Karekod (QR Kod) Kullanımında Sıklıkla Yapılan Hatalar | Mustafa CINGI()

  • muhammet

    Oluşturulan karekod başka bir sayfaya yönlendirilirmi

  • Zulal

    link kısaltma servisinde gördüğüm QR kodunu sitemde kullanabilir miyim diye merak edip yazınızı okudum. Basılı yayınlarda, dergi, müze gibi yerlerde daha çok işe yaradığına ikna oldum… Teşekkürler.

Devamını oku:
boomads_620x332-20151812032506023
Yeni Yıl İçin Alınabilecek En Güzel Hediye

Şimdi yazının başlığına bakıp hemen uçak, araba, sonsuz para diyeceğimi düşünüyorsunuz biliyorum ama bu sefer başka bir hediyeden bahsedeceğim. Yılbaşı...

Kapat