saçma reklamlar 4

MUAZZAM MI REKLAMLAR?!

Gün geçtikçe gelişen reklamcılık sektöründe oluşan rekabet, birbirinden çarpıcı işlerin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Akıllarda yer eden şahane ve viral olan reklamların yanı sıra zamana uyum sağlayamayan ufak hatalar ile büyük başarısızlıklara imza atan, globallikten uzak, kötü reklamlar da yapılmıyor değil. Eğer reklamı izledikten sonra yapılan ürün ile ilgili hiçbir şey hatırlamıyorsak, reklam ne ilgi uyandırıyor ne de hedef kitleyi harekete geçiremiyorsa bu reklama başarısız reklam diyebilir miyiz sizce ?

 

Sizlere #muazzamreklamlar ironisiyle yeni bir dosya açıyoruz. Hadi gelin hep birlikte #muazzamreklamlar’a (!) göz atalım..

1-  Susuzluğu Bastıran Sakız!

Eski olmasına rağmen gördüğüm ilk günden beri aklımdan çıkmayan ve hâla fazlasıyla saçma gördüğüm Vivident’ in “Susuzlugu Bastıran Sakız” reklamı…

Geçmişten günümüze kadar bütün doktorlar,  beslenme uzmanları, hatta sağlığına özen gösteren herkes su içmenin vücuda faydaları hakkında bas bas bağırırken ve insanlar bu konuya titizlikle önem gösterirken sen git susuzluğu bastıran sakız yap…

saçma reklamlar

 

2-Ben Aptal Değilim!

Avrupa’nın en büyük perakende satış şirketlerinden Alman devi Metro Group bünyesinde yer alan elektronik mağazalar zinciri Media Markt’ın Türkiye’deki billboard reklamlarıyla ilgili sıkıntılar yaşanıyordu.

Firmanın “Televizyonda pahalı fiyata atlayacak kadar sazan mıyım?”, “Çamaşır Makinesinde Kazığa Razı Olacak Kadar Koyun muyum?”, “Fotoğraf Makinesi Alırken Sağılacak İnek miyim?”, “Cep Telefonunda Kazık Yiyecek Kadar Kuş Beyinli miyim?”, “Bilgisayara Fazla Para Ödeyecek Kadar Kaz Kafalı mıyım?” sloganlı ve de içeriğinde baş kısmı, koyun kafası şeklinde düzenlenmiş bir insan figürünün bulunduğu, “Çeşit Araştırmadan Çamaşır Makinesi Almak mı? Ben Aptal Değilim.” sloganlı reklamları hakkındaki yaptığı şikâyetini değerlendiren Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu; reklamları tüketicileri ve rakip firmaları aşağıladığı gerekçesiyle yasaklayarak 134.400 Türk Lirası para cezasına çarptırdı.

fotograf2

 

3-…

Şanlıurfa’da bir özel öğretim kursunun reklam panosu sosyal medyaya düştü. 15 Temmuz Şehidi Ömer Halisdemir’in üzerinden reklam yapmaya çalışan kurs yetkilileri, şehidin adı ve soyadını da yanlış yazdı.

saçma reklamlar 3

 

4-KFC’den tepki çeken reklam

KFC Türkiye tarafından “en çok neremi seviyorsun” başlığıyla atılan tweet pek çok kişinin tepkisini çekti ve ilginç yorumların gelmesine sebep oldu. KFC, yayımladığı bir fotoğrafta, bir tavuğa ait iki göğüs ve iki but parçası kullandı.

saçma reklamlar 1

 

5- Bakması Bedava!

Dünyaca ünlü fast food zinciri KFC’nin “Bakması Bedava” sloganıyla sunulan reklam kampanyasını bir kullanıcının paylaşmasıyla birlikte  Twitter’da gündem oldu ve pek çok alanda tepki topladı..

kfc-1

 

6- Yiyosa Gelin!

Lifecell, müşterilerine dilediği uygulamaları seçerek kendi mobil paketlerini oluşturabileceklerini ve bu sayede popüler mobil uygulamaların bolca yediği mobil internet paketlerine karşı “İnternetin çok yiyorsa gel” diyerek çağrıda bulunuyor  ama yine de insan korkuyor. Söz konusu Turkcell sonuçta.

saçma reklamlar 5

 

7-Avrupa’nın 2. Beyin Hastanesi!

Büyük bir  eksiği görüp bu konuda girişim yapanlara selam olsun!

“Senin beynin kırmızı yeşillendirelim” sloganını benimsemiş hastane

saçma reklamlar 8

 

 

 

Sizlerde #muazzamreklamlar hastagiyle gözlerinizin kanamasına sebep olan reklamları bizlerle paylaşabilirsiniz. Görüşmek üzeree 🙂4.10.1998 yılında dünyaya geldim. Kayseri ve İstanbul arasında git geller yaşayan eğitim hayatıma, Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünde devam etmekteyim. Fakültemizin öğrenci uygulama birimi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ajansı olan Dükkan'ın Sosyal Medya ve Kreatif Departmanı'da görev yapmaktayım.


Devamını oku:
Technology in the hands of businessmen
Bakın 10 yılda hayatımız nasıl değişecek

Cisco İnternet İş Çözümleri Grubu (IBSG) baş fütüristi ve teknoloji uzmanı Dave Evans, önümüzdeki 10 yılda iş ve yaşam alışkanlıklarını...

Kapat