DSC_4956

Perakende Sektöründe Yeni Eğilimler Konuşuldu

Sosyalayraclar.com ekibi tarafından “Yeni Trend: Yapıcı Değil,Yıkıcı Olmak” konulu konferans düzenlendi. Yapıcı ve yıkıcı olmak kavramlarının örneklendirildiği konferansta; perakende sektöründe iletişim, insan kaynakları ve pazarlama gibi konular işlendi.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak Aydınlı Grup Perakende Analitiği Müdürü Sabri Suyunu katılırken, ERÜ İletişim Fakültesi Öğr. Gör. Yrd. Doç. Dr. Mustafa Cıngı, akademisyen ve öğrenciler programı takip etti. Analitiğin ilk olarak milattan önce insanların borçlarını yazmasıyla ortaya çıktığını belirten Sabri Suyunu: “Verilerin kaydedilmesiyle analitik gelişiyor ve iş hayatına yansıyarak anlamlı hale geliyor. Bazen insanlığın yararına kullanılıyor bazen de paraya çevriliyor. Bankacılık, sağlık sektörü, müşteri pazarlaması gibi alanlarda da analitik çalışmalar yapılıyor.” diye konuştu. İleride iş analitiği bölümünün en fazla eleman aranan mesleklerden biri olacağını dile getiren Suyunu: “Müşteri ve şirket çalışanı arasında ürün için bağlantı kurulabilmesi, talep tahmini, müşteri optimizasyonu gibi konular için iş analistine gerek var.” dedi.
“Yıkıcı kelimesini ilk olarak Silikon Vadisi’nde duydum”
Yıkıcı kelimesini ilk olarak Silikon Vadisi’nde duyduğunu söyleyen Aydınlı Grup Perakende Analitiği Müdürü Sabri Suyunu şunları aktardı: “Amazon isminde bir web sitesi bir de Wallmart adında bir market zinciri var. Bir web sitesi, elle tutulur ve hatırı sayılır derecede sayısı olan bir market zincirini yakalıyor. Bundan birkaç sene sonra Amazon, Wallmart’ı geçecek. Aslında yıkıcı dediğimiz konu tam olarak bu işte. Wallmart, yıkıcılığı engellemek için ofisleri yeniden tasarlıyor ve çalışanları ofiste tutmaya çalışıyor.” Google, Tesla ve Uber gibi firmaların birleşmesiyle oluşacak bir arabanın; benzin istasyonlarının ve araba firmalarının yıkılmasına yol açacağını belirten Suyunu: “Bu araba sayesinde çevre kirlenmez, para cebimde kalır. Bu da yapıcı bir durum. Konferansın adının çıkış noktası da budur.” diyerek sözlerini tamamladı. Konferans, çekiliş sonrası ödül kazanan öğrencilere ödüllerinin takdim edilmesiyle sona erdi.

Kaynak:Eriha Haber Ajansı  Haber/Fotoğraf: Galip EzberciErciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Tanıtım ve Reklamcılık alanında yüksek lisans yapıyorum. Dükkan genel koordinatörlüğü görevini yürütmekteyim. Aynı zamanda Sosyal Medya ve Dijital İletişim Danışmanıyım. Akademisyen olabilme yolunda emin adımlarla ilerliyorum.


Devamını oku:
1457601_250270251802741_1761519277_n
“Süperstar”sınız Gençler!

RATEM tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen "Aklıma Bir Fikir...

Kapat