20140418_610136

Teorik Candır Pratik Hayat Kurtarır!

Şüphesiz öğrencilerin en çok karşılaştığı ikilemdir: Bilgiler teorik olarak mı gelmeli? Yoksa pratiğe dökülüp uygulanarak mı öğrenilmeli?
Bugüne kadar edindiğim tecrübeler doğrultusunda en azından PR üzerinde bu konuya yorumda bulunmaya çalışacağım. Umarım öğrenci arkadaşlarımıza faydalı olur.

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü (PR) gereği hedef kitlemiz olan kurum dışı insanlardan, kurumun içindeki en alt birimde çalışana kadar iletişim ve ulaşım ağı geniş bir pozisyonumuz söz konusu. Hal böyle olunca iletişimimizin kuvvetli olması zorunlu bir hal alıyor. Kuvvetli bir iletişimin yolu, bu konuda uzmanlaşmanın metodu ise ciddi bir eğitimden geçiyor.

Geçmişte 2 yıl kadar “alaylı” olarak sektörel hizmet verirken bu eğitimi uygulamalı olarak alıyorum ben diyordum. -Reklam ve Tanıtım Sektöründe Orta Ölçekli Bir Reklam Ajansının Kurucu Ortaklarındandım- Her şey yolundaydı o zamanki ruh halime göre. Sorun yoktu, alaylı ağzıyla “işler tıkırındaydı.” Ama…

Ne zamanki İşletmeyi bırakıp, İletişim Fakültesi bünyesinde mesleğimle doğrudan alakalı bölümüme geldim ve derslere girmeye başladım, işte o zaman işlerin o kadar da “tıkırında” olmadığı gerçeğiyle karşılaştım. Keza aslında çözümü olan ancak benim çözülmeyecek sandığım iletişim olayları derslerde çözüm yollarıyla birlikte anlatılıyordu. Dersler bu yönüyle ciddi manada ilgimi çekmeye başlamıştı. Derslerde benim daha fazla iş alacakken, profesyonel hizmet verme şansım varken bunları bilgi eksikliği nedeniyle yapmadığımı gün gibi ortaya koyuyordu.

Hal böyle olunca tek başına pratik yöntemiyle öğrenmenin eksik kaldığı gerçeğiyle yüzleştim. Evet kısa vadede olmayacaktı belki ama uzun vadede iş hayatındaki canlı yapımın teorik bilgiler olmaksızın çöktüğü/çökeceğini tahmin edilebiliyor hatta görebiliyordum gün geçtikçe. Etrafımı 16 yıllık eğitimim boyunca izlediğimde ise sadece teorik bilgileri beyinlerine kaydeden insanların da yorum gücünün çok zayıf olduğunu her seferinde gördüm. Şöyle ki: Her ne kadar hayatta kalacak kadar donanımsal bilgiye sahip olsalar da bu insanlar, kitapda yazmayan olağan dışı bir olayla karşılaştıklarında kan kaybetmeye başlıyorlardı. Ne yapacaklarını şaşırıyor pratik çözümler gerçekleştiremiyor ve kan kayıp miktarına göre ise iş hayatları son buluyordu.

İşte bu iş hayatının son bulma olayına müdahale eden mutlak güç ise pratikden geçiyordu. Teroik bilgisine pratik katanlar can alıcı olaylarla karşılaştıklarında bunu savurabiliyor ve iş hayatlarının devam etmesini sağlıyordu.

Kısacı bu sayede rahatlıkla diyebilirim ki teorik candır, pratik hayat kurtarır!..21 Mart 2014- 23 Aralık 2015 tarihleri arasında Dükkan, Pratik Akademi Departmanı Kurucu Koordinatörlüğü yürütmüştür. 2016 yılında mezuniyetinin ardından Medya PRatik PR ajansını kurmuş faaliyetlerini aktif olarak orada sürdürmektedir. Sosyal girişimcilik ve iletişim alanında uzmanlaşmak amacındadır.


  • Faydalı bir yazı olmuş, ellerine sağlık..

    • Fırat Ayyıldız

      Teşekkür ederim hocam:)

Devamını oku:
qeeerr
Karekod (QR Kod) Kullanımında Sıklıkla Yapılan Hatalar

Belki ahirette sorarlar diyerek gösterimden kalkmadan Cem YILMAZ’ın “Pek Yakında” filmine gittik. PR’ın ne demek olduğunu gayet güzel işlemişler filmde...

Kapat