yerli malı

YERLİ MALI YURDUN MALI HERKES ONU KULLANMALI

Yerli malı demek ülkemizde üretilen ürünler demektir. Bir ülke ne kadar çok ürün üretirse, ne kadar çok üretim yaparsa o kadar çok gelişir. Bu anlamda hepimizin bildiği gibi okullarımızda Yerli Malı Haftası düzenlenmektedir. Her yıl 12 Aralık-18 Aralık tarihleri arasında okullarımızda Yerli Malı Haftası yapılarak yerli ürünlerin önemi anlatılmaktadır. Bunu en iyi anlatan söz ise şudur ki ;
Yerli Malı Yurdun Malı Herkes Onu Kullanmalı

Öğrencileri tutumlu davranmaya ve Türk Malı ürünler almaya yönlendiren yerli malı haftasının amacı eğitim yoluyla bireyleri bilinçlendirip toplumun refahını ve ekonominin gelişerek ülke kalkınmasının sürekliliğini sağlamaktır. Bu amaçla okullarda her yıl “Tutum Yatırım ve Yerli Malları Haftası” etkinlikleri düzenlenir.

Okullarda sergiler açılır, yerli malı tüketiminin önemini anlatan yazı ve şiirler okunur, böylece öğrencilere yerli malı kullanımının önemi benimsetilmiş olur.

Yerli malı, yerli üretim demişken yerli üretim etiketinden bahsetmemek olmaz diye düşünüyorum. Son zamanlarda sıkça adından bahsettiren, bazı tartışmalara konu olan yerli üretim etiketi nedir ne değildir bir de biz konuşalım.

5ba201da66a97c0dc1f47b02

Ticaret Bakanlığı yerli üretimi ayırt etmek için atmış olduğu bir adımdır. Fiyat etiketi yönetmeliğinde değişikliğin yapılmasıyla üretim yeri Türkiye olan mallar için bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaretin kullanılması zorunlu oldu.

Yerli üretim etiketinin amacı tüketiciyi korumak, yerli üretime destek vermek ve insanlara bunları teşvik etmekti. Ama raflarda Türk mensei olmayan ürünlerde bu etiketin görünmesiyle oluşan tepki yanlış bir algının var olduğunu gösterdi.

etiketi-gorenler-bu-soruyu-sordu-yerli-uretim-logosunu-yanlis-mi-anladik-h1538458825-2488a1

Etiketi sadece Türk firmalar değil üretimi Türkiye’de yapılan tüm ürünler, hammaddesi ve firmanın menşeinden bağımsız olarak Yerli Üretim Logosunu kullaması zorunludur. Örneğin, Romanya menşeiyle bir firma hammaddesini dahi dışarıdan getirdiği bir ürünün eğer üretimini Türkiye’de yapıyor ise Yerli Üretim Logosu kullanması gerekiyor. Bu sayede tüketiciler hangi ürünlerin Türkiye’de üretilerek ekonomiye katkı yaptıklarını görebilecek ve satın alma tercihlerini bu yönde yapabilecekler.

Yani yerli üretim etiketinin bulduğu ürünlerin alınmasıyla ülkemize maddi anlamda katkıda bulunmuş olunmaktadır.
Aşağıdaki internet adresine tıklayarak yerli üretim logosunun tanıtımı izleyebilir ve bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=UIzrAzjRwIg
Devamını oku:
barnumfijikidenizkızı
“Barnum”Dünyanın En Büyük Pazarlamacısı!

BASIN AJANSI/ TANITIM MODELİ ve BARNUM Grunig ve Hunt’ın halkla ilişkiler modellerinden ilki olan basın ajansı/tanıtım modeli, kamunun ilgisini çekerek...

Kapat